3D моделювання стало невіддільною частиною багатьох сфер життя. Тривимірна графіка (або CGI — computer-generated imagery) використовується в дизайні, архітектурі, рекламі, гейм-індустрії, кінематографі тощо. Завдяки сучасним технологіям 3D відкриває безліч можливостей для творчості й візуалізації ідей. Ба більше, 3D художники гарно заробляють, тож не дивно, що багато хто почав цікавитися CGI. І одне з найчастіших питань новачків — як зробити 3D модель?
Команда CGI School, яка пропонує авторські курси 3D візуалізації, підготувала матеріал про основні етапи створення 3D моделі. Читайте та дізнайтеся, як проходить процес від появи ідеї до отримання готового рендера!
#1. Розбір брифу від клієнта
Чи не найважливішим етапом є розуміння технічного завдання від клієнта — брифу. В ньому замовник надає опис майбутньої 3D моделі. Бриф може містити креслення та ескізи, фотографії, референси для чіткішого розуміння деталей, стилю, форм тощо. Він також може включати розміри, колірну палітру, текстури, матеріали. На зображенні вище — частина типового технічного завдання: креслення, на яких вказані розміри крісла.
Важливо перед тим, як зробити 3D модель, детально ознайомитись з усіма нюансами та вимогами, щоб кінцевий результат на 100% відповідав очікуванням клієнта. Додатково можна поставити уточнювальні запитання: в якому стилі інтер’єру необхідно презентувати модель (класичному, модерн, хай-тек тощо), який масштаб зображення потрібен, у якому форматі клієнт бажає отримати фінальний результат? Це допоможе виконати роботу якісно та із мінімальною кількістю правок.
#2. Моделювання
Основним етапом є моделювання — створення тривимірного цифрового об’єкта. Для цього потрібні спеціальні програми на кшталт 3ds Max, Maya, Blender або інші. Модель формується з полігонів — маленьких «будівельних блоків». Їх кількість визначає рівень деталізації. Низькополігональні моделі використовують у додатках, іграх, доповненій реальності, де важлива швидкість завантаження та візуалізація у реальному часі. Для статичної фотореалістичної візуалізації використовують високополігональні моделі, які мають виглядати максимально реалістично.
Процес розпочинається з побудови базових форм, після чого додаються деталі. Під час моделювання об’єкт виглядає «голо», оскільки він ще не має кольорів, текстур або візерунків. Основним завданням поки що є забезпечення точності форм та пропорцій, адже саме від цього залежить успішність подальших етапів.
#3. Текстурування
Щоб зробити 3D модель, дуже важливим є і наступний крок — текстурування. Саме завдяки йому об’єкт починає виглядати реалістично внаслідок отримання кольору, рельєфу та інших візуальних властивостей. Текстурування відбувається в тій же програмі, де створювалася модель, або в допоміжних програмах, як-от Substance 3D Painter.
Ключовими етапи текстурування є:
- UV-розгортка — процес розгортання тривимірного об’єкта у двовимірну площину для правильного нанесення текстур без спотворень;
- створення та накладення текстур;
- налаштування властивостей матеріалів — глянсовості, прозорості та інших характеристик поверхні. Наприклад, скло має бути прозорим, метал — блискучим тощо.
#4. Налаштування камери і світла
Розуміння, як зробити 3D модель, включає не лише створення форми та текстур, але й налаштування камери та світла у 3D сцені. Це необхідно для того, щоб об’єкт виглядав реалістично у фінальному рендері (картинці). Як правило, сцена може бути:
- порожньою з білим/нейтральним фоном — ідеально підходить для технічних презентацій, каталогів. Акцент робиться виключно на об’єкті;
- інтер’єрною або вуличною — «лайфстал-рендер», який дозволяє продемонструвати об’єкт у реальному середовищі (наприклад, як виглядатимуть меблі у кімнаті).
Ключовим також є налаштування освітлення, від напряму та інтенсивності якого залежить вигляд створеної моделі. Може застосовуватись як природне (для симуляції сонячного світла), так і штучне (лампи або будь-які інші освітлювальні прилади). Вдалий вибір освітлення дозволяє краще розкрити текстуру та форму зображуваного об’єкта, а також створити відчуття реальності й глибини.
Не менш важливо обрати вдалий ракурс камери. У 3D програмах вона працює за принципом справжнього фотоапарата: з налаштуваннями фокуса, діафрагми та інших параметрів. Правильно підібрані налаштування дозволять підкреслити форму та деталі, а також звернути увагу на ключові переваги «головного героя» зображення.
#5. Рендеринг
Тепер ви знаєте, як зробити 3D модель, але як створити картинку з нею? Для цього потрібен рендеринг (візуалізація). Він є фінальним етапом, який дозволяє зробити готове реалістичне зображення. Виконувати його можна у тому ж ПЗ, в якому створювався об’єкт. Або ж можна використати спеціальні програми для рендерингу (Corona, V-Ray тощо). Обране програмне забезпечення дозволяє проаналізувати елементи, освітлення та властивості матеріалів, і в результаті зробити деталізоване реалістичне зображення.
Під час рендерингу треба налаштувати роздільну здатність картинки. Не менш важливо оптимізувати процес — знизити час рендеру без втрати якості. Правильно виконаний рендеринг дозволяє ефектно презентувати модель для подальшого використання у різних проєктах.
Варто враховувати, що для AR та ігор тривимірний об’єкт заздалегідь не рендерять. Його експортують у спеціальному форматі (наприклад, GLTF, FBX), а візуалізація потім відбувається в реальному часі безпосередньо у додатку чи грі.
Створення 3D моделі є поступовим процесом, який включає аналіз брифу, моделювання, текстурування, налаштування освітлення та камери, а також фінальний рендеринг. Дотримання цих кроків дозволяє отримати якісний результат, який надалі можна використовувати у різних проєктах: рекламі, дизайні, архітектурі тощо.
Якщо вас приваблює тривимірна графіка, і ви хочете дізнатися на практиці, як зробити 3D модель, обов’язково зверніть увагу на унікальну пропозицію від CGI School. Бажаєте розпочати кар’єру в CGI всього за 23 дні? Наша навчальна програма включає повноцінну теоретичну і практичну підготовку до роботи в індустрії. Навчайтесь на наших потужних комп’ютерах, а після цього проходьте гарантовану оплачувану практику. Отримайте швидкий старт у 3D та реальний досвід роботи з клієнтами!
Хочете стартувати у перспективній CGI індустрії? Реєструйтесь на відкритий урок, де ви дізнаєтеся все про нашу програму навчання 3D візуалізації. Не зволікайте, адже це реальний шанс змінити життя на краще, реалізувати свій творчий потенціал та добре заробляти!